ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନ

'କାଳିଆ' (Kraushak Assistance For Livelihood And Income Augmentation) ସହାୟତା” । ରାଜ୍ୟରେ କୃଷି ସମୃଦ୍ଧିକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ସହ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ହ୍ରାସ ଦିଗରେ ସହାୟ ହେବା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି କଲ୍ୟାଣକାରୀ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି ।

'କାଳିଆ' ଯୋଜନାରେ କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ନାମମାତ୍ର ଚାଷୀ, ଭୂମିହୀନ ଚାଷୀ, କୃଷି ଶ୍ରମିକ, ଭାଗଚାଷୀ (ପ୍ରକୃତଚାଷୀ) ତଥା ଅସମର୍ଥ କୃଷି ପରିବାର ବିଭିନ୍ନ ସୁବିଧା ଓ ସହାୟତା ପାଇ ପାରିବୋ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରାୟ ୬୦ ଲକ୍ଷ କୃଷି ପରିବାର ଏହି ଯୋଜନାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବେ ।

ଯେଉଁ ଚାଷୀଙ୍କ ଜମିର ପରିମାଣ ଏକ ହେକ୍ଟର ବା ୨.୫ ଏକର କିମ୍ବା ତଦୁର୍ଦ୍ଧ ଓ ଦୁଇ ହେକ୍ଟର ବା ୫ ଏକର ରୁ କମ୍,ତାଙ୍କୁ' କ୍ଷୁଦ୍ରଚାଷୀ' କୁହାଯାଏ । ଯେଉଁ ଚାଷୀଙ୍କ ଜମିର ପରିମାଣ ଏକ ହେକ୍ଟର ବା ୨.୫ ଏକରରୁ କମ୍, ତାଙ୍କୁ ନାମମାତ୍ର ଚାଷୀ କୁହାଯାଏା

ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ନାମମାତ୍ର କୃଷକଙ୍କୁ ପ୍ରତି ରବି ଓ ଖରିଫ ଋତୁରେ ଚାଷକାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ବିହନ, ସାର, କୀଟନାଶକ ଓଷଧ କିଣିବା ସହିତ ମଜୁରି ଓ ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ନିମନ୍ତେ ୫ ଗୋଟି ଫସଲ ଋତୁରେ ମୋଟ୍ ୨୫,୦୦୦ ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ଏହି ଯୋଜନା ଚଳିତ ୨୦୧୮-୧୯ ରବି ଋତୁରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଉଛିା

ହଁ, ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଭୂମିହୀନ ଚାଷୀ ପରିବାର ପାଇଁ କୃଷି ଭିତିକ ଆନୁସଙ୍ଗିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଯଥା କ୍ଷୁଦ୍ର ଛେଳିପାଳନ ୟୁନିଟ୍,କ୍ଷୁଦ୍ର କୁକୁଡ଼ା ପାଳନ ୟୁନିଟ୍,ବତକ ପାଳନ ୟୁନିଟ୍, ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ମାନଙ୍କୁ ମାଛଧରା ଉପରକଣ, ଛତୁ ଚାଷ ଓ ମହୁ ଚାଷ ଇତ୍ୟାଦି ନିମନ୍ତେ ୧୨,୫୦୦ ଟଙ୍କାର ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛିା ରାଜ୍ୟର ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଯୋଜନା ବିଶେଷ ଭାବରେ ସହାୟ ହେବା

ଯେଉଁ କ୍ଷୁଦ୍ର,ନାମ ମାତ୍ର ତଥା ଭୂମିହୀନ କୃଷି ପରିବାର ଚାଷୀ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ, ଅକ୍ଷମତା କିମ୍ବା ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ ଓ ଜୀବିକା ଉପାର୍ଜନ କରିବା ନିମନ୍ତେ ଅସମର୍ଥ, ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରର ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ ପାଇଁ ଏକକାଳୀନ ୧୦,୦୦୦ଟଙ୍କାର ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ପ୍ରତିବର୍ଷ ୫ ଲକ୍ଷ ପରିବାର ଏହି ଯୋଜନାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବେ ।

ହଁ,

  • ଚାଷୀ ଓ ଭୂମିହୀନ ଚାଷୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ବା ଅକ୍ଷମତା ପରେ ତାଙ୍କର ପରିବାରର ସଦସ୍ୟମାନେ ସମ୍ମୁଖିନ ହେଉଥିବା ଆର୍ଥିକ ଦୂରାବସ୍ଥା ତଥା ଅନିଶ୍ଚିତତାକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଜୀବନବୀମା ସହାୟତାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି ।ଏହି ବୀମାର ସୁବିଧା ନିମ୍ନ ପ୍ରକାରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ୧୮ ରୁ ୫୦ବର୍ଷ ବୟସ ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ସଞ୍ଚୟଜମାଖାତା ଧାରୀ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବାର୍ଷିକ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜୀବନବୀମା ସୁବିଧା କରାଯାଇଛି ।ଏଥି ପାଇଁ ଧାର୍ଯ୍ୟ ବାର୍ଷିକ ବୀମା ପ୍ରିମିୟମ ଦେୟରୁ ଚାଷୀଙ୍କ ଅଂଶବାବଦ କୁ ୧୬୫ ଟଙ୍କା ରାଜ୍ୟସରକାର ବହନ କରିବେ ।
  • ୧୮ ରୁ ୫୦ ବର୍ଷ ବୟସ ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ସଂଚୟ ଜମା ଖାତାଧାରୀ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବାର୍ଷିକ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଦୂର୍ଘଟଣା ଜନିତ ବୀମାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି । ଏଥିପାଇଁ ଧାର୍ଯ୍ୟ ବାର୍ଷିକ ୧୨ଟଙ୍କା ପ୍ରିମିୟମ ଦେୟ ରୁ ଚାଷୀଙ୍କ ଅଂଶ ବାବଦକୁ ୬ ଟଙ୍କା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବହନ କରିବେ ।
  • ଉଲ୍ଲେଖ ଯୋଗ୍ୟ ଯେ ୫୧ ରୁ ୭୦ ବର୍ଷ ବୟସ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ସଂଚୟ ଜମା ଖାତାଧାରୀ ମାନଙ୍କୁ ଉପରସ୍ଥ ପ୍ରଦତ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଦୁର୍ଘଟଣା ବୀମା ସୁବିଧା ନିମନ୍ତେ ସମୁଦାୟ ବାର୍ଷିକ ୧୨ଟଙ୍କା ପ୍ରିମିୟମ ଦେୟକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବହନ କରିବେ ।

ହଁ, ଖରିଫ ୨୦୧୯ ବର୍ଷ ଠାରୁ ୫୦,୦୦୦ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫସଲ ଋଣ ବିନା ସୁଧରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ପାଇଁ କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛିା

  • ରାଜ୍ୟର କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ନାମମାତ୍ର ଚାଷୀ ମାନଙ୍କୁ ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ମୋଟ ୨୫,୦୦୦ ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ରାଶି ୫ ଗୋଟି ଫସଲ ଋତୁରେ ୨୦୧୮-୧୯ ରବି ଋତୁ ଠାରୁ ୫ଟି କିସ୍ତିରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି ।
  • ଭୂମିହୀନ କୃଷି ପରିବାର ଶ୍ରମିକମାନେ କାଳିଆ ଯୋଜନାର ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ ସହାୟତାରେ ଆନୁସଙ୍ଗିକ କୃଷିକାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ୧୨,୫୦୦ ଟଙ୍କା ପାଇବୋ
  • ଯେଉଁ କ୍ଷୁଦ୍ର ଚାଷୀ, ନାମମାତ୍ର ଚାଷୀ ତଥା କୃଷି ପରିବାରର ଚାଷୀ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ, ଅକ୍ଷମତା କିମ୍ବା ରୋଗଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ କୃଷିକାର୍ଯ୍ୟ ଓ ଜୀବିକା ଉପାର୍ଜନ କରିବା ନିମନ୍ତେ ଅସମର୍ଥ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରର ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ ପାଇଁ କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ଏକ କାଳୀନ ୧୦,୦୦୦ଟଙ୍କାର ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପାଇପାରିବୋ ଉପରୋକ୍ତ ତିନୋଟି ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ହିତାଧିକାରୀ ଯୋଗ୍ୟତା ଭିତିରେ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ସହାୟତା ପାଇବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବୋ

କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ଚାଷୀ ଏବଂ ଭୂମିହୀନ କୃଷି ଶ୍ରମିକ ମାନଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଜୀବନବୀମା ତଥା ଦୁର୍ଘଟଣା ଜନିତ ବୀମା ସହାୟତା ସହ ସୁଧ ବିହିନ ଫସଲ ଋଣ ନେଉଥିବା ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ସହାୟତାଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ।

ଗୋଟିଏ କୃଷିପରିବାର କହିଲେ କୃଷକ ତାଙ୍କର ସ୍ତ୍ରୀ ବା ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ସନ୍ତାନ ସନ୍ତତିଙ୍କୁ ବୁଝାଇଥାଏା

ଜଣେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ବା ଅବସର ପ୍ରାପ୍ତ କେନ୍ଦ୍ର/ରାଜ୍ୟ କିମ୍ବା ସରକାରୀ ଉଦ୍ୟୋଗର କର୍ମଚାରୀ ଏହି ଯୋଜନାରେ ମିଳୁଥିବା ସୁବିଧା ପାଇବାରୁ ବାଦ ପଡିବେ ।

ଏହି ଶ୍ରେଣୀର କୃଷକ ମାନେ କାଳିଆ ଯୋଜନାର ସହାୟତା ପାଇବା ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ହେବେ ନାହିଁ । ଚିଠା ତାଲିକାରୁ ସେମାନଙ୍କର ନାମ ବାଦ୍ ଦିଆଯିବ ।

ପ୍ରତି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ଏବଂ ପ୍ରାଥମିକ କୃଷି ସମବାୟ ସମିତି ମାଧ୍ୟମରେ ୩ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ହିତାଧିକାରୀ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ଚିଠା ତାଲିକା ପ୍ରକାଶିତ ହେବା ୨୦୧୯ ମସିହା ଜାନୁଆରୀ ମାସ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ହିତାଧିକାରୀ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ଚିଠା ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ କରାଯିବ ।ପ୍ରାଥମିକ କୃଷି ସମବାୟ ସମିତି ଏବଂ ଗ୍ରାମପଂଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ହିତାଧିକାରୀ ମାନେ ନିଜ ନିଜର ନାମ ଏହି ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି କି ନାହିଁ, ତାହା ଦେଖିପାରିବୋ ସେହିଭଳି ଦ୍ୱିତୀୟ ଏବଂ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ହିତାଧିକାରୀ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ଚିଠା ତାଲିକା ଯଥାକ୍ରମେ ୨୦୧୯ ମସିହା ଫେବୃୟାରୀ ଓ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ।

ଯଦି ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ନାମ ଚିଠା ତାଲିକାରେ ନଥିବ ତେବେ ନିଜ ନାମକୁ ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଗ୍ରାମପଂଚାୟତ ଓ ପ୍ରାଥମିକ କୃଷି ସମବାୟ ସମିତିରେ ମିଳୁଥିବା ସବୁଜ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରି ଡ୍ରପ ବକ୍ସରେ ଏହି ଫର୍ମକୁ ପକାଇବେ ।

ଗ୍ରାମ ପଂଚାୟତ ଅଫିସ୍ କିମ୍ବା ପ୍ରାଥମିକ କୃଷି ସମବାୟ ସମିତିରେ ମିଳୁଥିବା ନାଲି ଫର୍ମକୁ ପୂରଣ କରି ନିଜ ନାମକୁ ଚିଠା ତାଲିକାରୁ ବାଦ ଦେବା ପାଇଁ ରଖାଯାଇଥିବା ଡ୍ରପ ବାକ୍ସରେ ସେମାନେ ଏହି ଫର୍ମ କୁ ପକାଇବେ ।

ହଁ, ଏହି ଯୋଜନାରେ କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ନାମମାତ୍ର ଚାଷୀମାନେ ୨୦୧୮-୧୯ ରବିଋତୁ ରୁ ଚାଷକାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପାଇବେ ।

ଏହି ଯୋଜନାର ସହାୟତା ରାଶି କୃଷି ପରିବାର ନାମରେ ଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ଜମାଖାତାକୁ ସିଧାସଳଖ ପଠାଇଦିଆଯିବ ।

ହଁ,'କାଳିଆ ହେଲ୍ପଲାଇନ୍' ନାମରେ ଏକ ହେଲ୍ପଲାଇନ ନିମ୍ନ ପ୍ରଦତ୍ତ ଟେଲିଫୋନ ନମ୍ବରରେ ସଂଯୋଗ କରାଯାଇଛି । ଜଣେ ଚାଷୀ ଏହି ହେଲ୍ପଲାଇନରେ ଫୋନ କରି 'କାଳିଆ' ଯୋଜନା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ । ସେ ମଧ୍ୟ ଏହି ହେଲ୍ପଲାଇନରେ ନିଜର ଅଭିଯୋଗକୁ ପଞ୍ଜି କରଣ କରିପାରିବେ । ଏହି ଫୋନ ନମ୍ବରଟି ହେଉଛି–୧୮୦୦୫୭୨୧୧୨୨ ।

"କାଳିଆ ବାର୍ତ୍ତା” ହେଉଛି ରାଜ୍ୟସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସୂଚନା ସେବାର ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ଏହା କାଳିଆ ଯୋଜନା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରିବାରେ ସହାୟ ହେବ ।

ପିତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଏକାଧିକ ପୁତ୍ର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପରିବାରର ମୁଖ୍ୟ ହିସାବରେ ପରିଗଣିତ ହେଲେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିବାର କାଳିଆ ଯୋଜନାର ସହାୟତା ପାଇପାରିବେ । ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ପରିବାର ହେଉଛି ଏକ ୟୁନିଟ୍ ଏବଂ ପରିବାର କହିଲେ ସ୍ୱାମୀ, ସ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ତାଙ୍କର ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ସନ୍ତାନ ଓ ସନ୍ତତି ।

ଯଦି କୌଣସି ଚାଷୀଙ୍କର ଜମି ଏକାଧିକ ସ୍ଥାନରେ ଥିବ ତାହେଲେ ସେ ଯେକୌଣସି ଗୋଟିଏ ମାତ୍ର ସ୍ଥାନରୁ ଏହି ସୁବିଧା ପାଇପାରିବେ । ସେ ତାଙ୍କର ନିଜସ୍ୱ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତରେ ଆବେଦନ କରି ଏହି ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ ହୋଇପାରିବେ ।

ସମସ୍ତ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତରେ ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସବୁଜ ଫର୍ମ ଉପଲବ୍ଧ ହେବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ସବୁଜ ଫର୍ମ ଜାନୁୟାରୀ ୧୫ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚ।ୟତରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ।

ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ସବୁଜ ଫର୍ମ ଉପଲବ୍ଧ ହେବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଅଛି । ଯଦି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତରେ ସବୁଜ ଫର୍ମ ଉପଲବ୍ଧ ନଥାଏ ତେବେ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ନୋଡାଲ ଅଧିକାରୀ କିମ୍ବା ଗୋଷ୍ଠୀ ଉନ୍ନୟନ ଅଧିକାରୀ କିମ୍ବା ଉପ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାନ୍ତୁ ।

ସବୁଜ ଫର୍ମ କେବଳ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ମିଳିପାରିବ ।

ସବୁଜ ଫର୍ମ ସହିତ ଆଧାର କାର୍ଡ, ବ୍ୟାଙ୍କ ସଂଚୟ ଖାତାର ପ୍ରଥମ ପୃଷ୍ଠା ଓ ଜମି ପଟ୍ଟାର ନକଲ ସହିତ ଯେକୌଣସି ଚାଷୀ ପ୍ରମାଣପତ୍ରର ନକଲ ସଂଲଗ୍ନ କରି ଆବେଦନ କରନ୍ତୁ । ଚାଷୀ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର ଭାବରେ କିଷାନ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ / ଜମି ଖତିୟାନ / ରାଜସ୍ୱ ବିଭାଗ ପ୍ରଦତ୍ତ ଚାଷୀ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର / ଚଳନ୍ତି ଖଜଣା ପାଉତି / ରାଜସ୍ୱ ବିଭାଗ ପ୍ରଦତ୍ତ ଜମି ପାସ୍ ବହି କିମ୍ବା ଲିଜ୍ ଜମିର ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର ଭିତରୁ ଯେକୌଣସି ଗୋଟିକର ନକଲ ଦେଇପାରିବେ ।

ଏହି ସଂକ୍ରାନ୍ତୀୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଅଛି । ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହା ପ୍ରକାଶ କରାଯିବ ।

ସବୁଜ ଫର୍ମ ବିନା ମୂଲ୍ୟରେ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ମିଳୁଅଛି । ଏଥିପାଇଁ କୌଣସି ଦେୟ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ ।

ଜଣେ ଚାଷୀ କୌଣସି ସମବାୟ ସମିତିରୁ ଋଣ ନେଇଥିଲେ କୃଷି ପାଇଁ କୃଷକ ସହାୟତା ଯୋଜନାରେ ସେ ସହାୟତା ପାଇପାରିବେ ।

ଜଣେ ଚାଷୀ କୌଣସି ସମବାୟ ସମିତିରୁ ଋଣ ନେଇଥିଲେ ୨୦୧୯ ଖରିଫ୍ ଋତୁ ସମୟରେ ଫସଲ ଋଣ ପାଇଁ ସେ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ ।

ଜଣେ ଚାଷୀଙ୍କର ନାମ ଚିଠା ତାଲିକାରେ ଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କ ଜମା ଖାତା ନଥିଲେ ତାଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଯେକୌଣସି ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଜମା ଖାତା ଖୋଲିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ଚିଠା ତାଲିକାରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ନାମ ଭୁଲ୍ ଥିଲେ ସେ ସବୁଜ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରି ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପ୍ରମାଣପତ୍ରର ନକଲ ସଂଲଗ୍ନ କରି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଥିବା ସବୁଜ ଡ୍ରପ୍ ବକ୍ସ୍ରେ ପକାଇବେ ।

ମୃତ୍ୟୁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ନାମ ଚିଠା ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ତାଙ୍କର ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ / ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ନାଲି ଫର୍ମ ପୂରଣ କରି ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଥିବା ନାଲି ଡ୍ରପ୍ ବକ୍ସରେ ପକାଇବା ଆବଶ୍ୟକ । ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ସହାୟତା ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ସବୁଜ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଥିବା ସବୁଜ ଡ୍ରପ୍ ବକ୍ସରେ ପକାଇବେ ।

ଯଦି ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ନାମରେ ଜମି ଥିବ ତେବେ ତାଙ୍କର ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ସହାୟତା ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ସବୁଜ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଥିବା ସବୁଜ ଡ୍ରପ୍ ବକ୍ସରେ ପକାଇବେ ।

ହଁ । ଚାଷୀଙ୍କ ବିବାହିତା ଝିଅଙ୍କ ନାମରେ ଜମି ଥିଲେ ସେ ଏହି ଯୋଜନାର ସହାୟତା ପାଇବା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ ।

ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଯେଉଁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାଟି କୃଷି ବିଭାଗର ଡିବିଟି (Direct Benefit Transfer) ଯୋଜନାରେ ସଂଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିବ, ସେହି ଜମାଖାତାକୁ ସହାୟତା ରାଶି ପ୍ରେରଣ କରାଯିବ ।

ଚାଷୀଙ୍କର ଯେଉଁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାଟି ଡିବିଟିରେ ସଞ୍ଜୁକ୍ତ ହୋଇଥିବ ସେହି ଖାତାକୁ କାଳିଆ ଯୋଜନାର ସହାୟତା ରାଶି ପଠାଯିବ । ଯଦି ହିତାଧିକାରୀ ନିଜ ନାମଟି ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି ନୂତନ ଭାବେ ସହାୟତା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରୁଥାନ୍ତି ତେବେ ସେଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ନୂଆ ଆକାଉଣ୍ଟ ନମ୍ବର ଦେବାକୁ ହେବ ।

ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଚିଠା ତାଲିକା ପ୍ରକାଶନ ସମ୍ପର୍କରେ କିଛି ଅଭିଯୋଗ ଥାଏ, ତେବେ ସେ କାଳିଆ ହେଲପଲ।ଇନ୍ ଫୋନ ନମ୍ବର ୧୮୦୦-୫୭୨-୧୧୨୨କୁ ଫୋନ୍ କରି ତାଙ୍କର ଅଭିଯୋଗ ଜଣାଇପାରିବେ । ଯେଉଁ ବିଷୟ ବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ ତାଙ୍କର ଅଭିଯୋଗ ଥିବ ସେହି ଅଭିଯୋଗକୁ କଲ୍ ସେଣ୍ଟରକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇ ଆବଶ୍ୟକୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ।

ହଁ । କାଳିଆ ୱେବସାଇଟରୁ ସବୁଜ ଫର୍ମ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରି ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ତାଲିକାରେ ନାମ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିହେବ । ଏଥିରେ ଆବେଦନ ଫର୍ମର ଉପର ଭାଗରେ 'ସବୁଜ ଫର୍ମ' ଉଲ୍ଲେଖ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ସବୁଜ ପତ୍ର ସହିତ ଆଧାର କାର୍ଡ, ବ୍ୟାଙ୍କ ସଂଚୟ ଖାତାର ପ୍ରଥମ ପୃଷ୍ଠା ଓ ଜମି ପଟ୍ଟାର ନକଲ ସହିତ ଯେକୌଣସି ଚାଷୀ ପ୍ରମାଣପତ୍ରର ନକଲ ସଂଲଗ୍ନ କରି ଆବେଦନ କରନ୍ତୁ । ଚାଷୀ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର ଭାବରେ କିଷାନ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ କିମ୍ବା ଜମି ଖତିୟାନ କିମ୍ବା ରାଜସ୍ୱ ବିଭାଗ ପ୍ରଦତ୍ତ ଚାଷୀ ପ୍ରମାଣପତ୍ର କିମ୍ବା ଚଳନ୍ତି ଖଜଣା ପାଉତି କିମ୍ବା ରାଜସ୍ୱ ବିଭାଗ ପ୍ରଦତ୍ତ ଜମି ପାସ୍ ବହି କିମ୍ବା ଲିଜ୍ ଜମିର ପତ୍ର ମଧ୍ୟରୁ ଯେକୌଣସି ଗୋଟିକର ନକଲ ସଂଲଗ୍ନ କରି ଆବେଦନ କରିପାରିବେ ।

ହଁ । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସବୁଜ ଫର୍ମ ଆବେଦନ କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ ୧୦ ତାରିଖ ଠାରୁ ବର୍ଦ୍ଧିତ କରି ୧୫ ତାରିଖକୁ ବଢ଼ାଇ ଦିଆଯାଇଅଛି । ତେଣୁ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ ସେମାନେ ନିଜ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇ ସେଠାରେ ସବୁଜ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରି ଆବେଦନ କରନ୍ତୁ ।

ନା, ଚିଠା ତାଲିକାରେ ନାମ ଯୋଗ ପାଇଁ ଚାଷୀ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ରର ନକଲ ସହିଜ, ଆଧାର କାର୍ଡ, ବ୍ୟାଙ୍କ ଜମା ଖାତାର ପ୍ରଥମ ପୃଷ୍ଠା ଓ ଜମି ପଟ୍ଟାର ନକଲ ସବୁଜ ଫର୍ମ ସହିତ ସଂଲଗ୍ନ କରି ଆବେଦନ କରନ୍ତୁ ।

ଜଣେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଚିଠା ତାଲିକାରେ ନାମ ଥିଲେ କାଳିଆ ଯୋଜନା ସହାୟତା ରାଶି ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରେରଣ କରାଯିବ । ଯଦି ତାହା ଜଏଣ୍ଟ ଆକାଉଣ୍ଟ ହୋଇଥିବ ତାହେଲେ ସେହି ସହାୟତା ରାଶି ତାଙ୍କ ଜଏଣ୍ଟ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରେରଣ ହେବ । ତାଙ୍କୁ ଆଉ ନୂତନ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିବା ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ ।

ହଁ କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଯେଉଁ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ନାମ ଯାଞ୍ଚ ପରେ ଚୁଡ଼ାନ୍ତ ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିବ ସେହି ହିତାଧିକାରୀମାନଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଜମାଖାତାକୁ ୨୫ ଜାନୁଆରୀ,୨୦୧୯ ତାରିଖ ଠାରୁ ସହାୟତା ରାଶି ପ୍ରେରଣ କରାଯିବ । ସେହିପରି ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଚିଠା ତାଲିକା ପ୍ରକାଶନ ଜାନୁଆରୀ ୨୫ ତାରିଖ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୫ ତାରିଖ ୨୦୧୯ରେ ଶେଷ ହେବ । ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଯାଞ୍ଚ ପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀମାନଙ୍କର ଜମା ଖାତାକୁ ସହାୟତା ରାଶି ପ୍ରେରଣ କରାଯିବ ।

ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅଧିନ କୃଷି ଓ କୃଷକ ସଶକ୍ତିକରଣ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ଉପରେ ଆଧାରିତ ହୋଇ ଚିଠା ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ।

ଜଣେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ନାମ ପ୍ରଥମ ଚିଠା ତାଲିକାରେ ଥାଇ ତାଙ୍କ ପଞ୍ଜିକୃତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଜମାଖାତାଟି ଅଚଳ ହୋଇ ଯାଇଥିବ ତେବେ ସେ ସେହି ଜମାଖାତାକୁ ସଚଳ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଯଦି ଜମାଖାତା ସଚଳ ନହୋଇ ପାରେ ତେବେ ନୂତନ ବ୍ୟାଙ୍କ ଜମା ଖାତା ଖୋଲିବା ଆବଶ୍ୟକ । ନୂତନ ବ୍ୟାଙ୍କ ଜମା ଖାତା ଖୋଲିବା ପରେ ଜାନୁଆରୀ ୨୫ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଥିବା ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଚିଠା ତାଲିକା ପ୍ରକାଶନ ସମୟରେ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇ ସବୁଜ ଫର୍ମ ପୂରଣ ସହିତ ନୂତନ ବ୍ୟାଙ୍କ ଜମାଖାତାର ନକଲ ସଂଲଗ୍ନ କରି ସବୁଜ ବାକ୍ସରେ ପକାଇବେ । କାଳିଆ ଯୋଜନାର ସହାୟତା ରାଶି ତାଙ୍କର ନୂତନ ବ୍ୟାଙ୍କ ଜମାଖାତାକୁ ପ୍ରେରଣ କରାଯିବ ।

ନିଜ ନାମରେ ଜମି ନଥାଇ ଜଣେ ଚାଷୀଙ୍କ ନାମ ହିତାଧିକାରୀ ତାଲିକାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲେ, ସେହି ଚାଷୀ ଯଦି ଭାଗଚାଷୀ ହୋଇଥିବେ ଏବଂ ତତ୍ ସଂକ୍ରାନ୍ତୀୟ ପ୍ରମାଣପତ୍ର କିମ୍ବା ସ୍ୱୟଂ ସ୍ୱିକାରୋକ୍ତି ସଲଗ୍ନ କରିଥିବେ ତେବେ ସେ କାଳିଆ ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୨୫,୦୦୦/- ଟଙ୍କା ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ରାଶି ପାଇପାରିବେ ।

ଗୋଟିଏ ଜମି ଏକାଧିକ ଚାଷୀଙ୍କ ନାମରେ ଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପରିବାରର ହୋଇଥିଲେ, ସେମାନେ କୃଷି ପାଇଁ ସହାୟତା ୨୫,୦୦୦/- ଟଙ୍କା ପାଇବା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ । ସେଥିପାଇଁ ସବୁଜ ଫର୍ମରେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ କାଗଜପତ୍ର ସହ ନିଜସ୍ୱ ସ୍ୱିକାରୋକ୍ତି ସଂଲଗ୍ନ କରି ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଥିବା ସବୁଜ ବାକ୍ସରେ ପକାଇବେ ।

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ତାଲିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ହିତାଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଜାନୁଆରୀ ୨୫ ତାରିଖ ଠାରୁ ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଜମା ଖାତାକୁ କୃଷି ସହାୟତା ନିମନ୍ତେ ଚଳିତ ରବି ଋତୁ- ୨୦୧୮-୧୯ ପାଇଁ ୫,୦୦୦/- ଟଙ୍କା ସହାୟତା ରାଶି ସିଧାସଳଖ ପ୍ରେରଣ କରାଯିବ ।

ଯଦି ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ପ୍ରତ୍ୟେକ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ନାମରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଜମି ଥିବ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସଦସ୍ୟ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପରିବାର ଭାବରେ ବସବାସ କରୁଥିବେ, ତେବେ ସେମାନେ କୃଷି ପାଇଁ ୨୫,୦୦୦/- ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ । ସବୁଜ ଫର୍ମ ସହିତ ସେମାନଙ୍କୁ ନିଜସ୍ୱ ସ୍ୱିକାରୋକ୍ତି ସଲଗ୍ନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ଫସଲ ଋଣ ପାଇଁ ଜଣେ ଚାଷୀ ପ୍ରାଥମିକ କୃଷି ସମବାୟ ସମିତି (ପାକ୍ସ) / ବୃହଦାକାର ଆଦିବାସୀ ବହୁମୁଖୀ ସମବାୟ ସମିତି (ଲାମ୍ପ୍ସ) / ଯେ କୌଣସି ଜାତୀୟକରଣ ବ୍ୟାଙ୍କ / ଆଞ୍ଚଳିକ ଗ୍ରାମ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖାରେ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ ।

ଜୀବନବୀମା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି । ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବେ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ଜଣାଇ ଦିଆଯିବ ।

କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ହିତାଧିକାରୀ ଚିଠା ତାଲିକା ଜାନୁଆରୀ ୨୫ ତାରିଖରୁ ଫେବୃଆରୀ ୩ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ / ପ୍ରାଥମିକ କୃଷି ସମବାୟ ସମିତି ଓ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଚିଠା ତାଲିକା ଦୁଇ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ ଯଥା:- ଭାଗ-'କ' ଓ ଭାଗ-'ଖ' ଭାଗ-କ: ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସବୁଜ ଫର୍ମରେ ଆବେଦନ କରିଥିବା କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ନାମମାତ୍ର ଚାଷୀଙ୍କର ନାମ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଚିଠା ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବେ । ଭାଗ-ଖ: ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଚିଠା ତାଲିକାରେ ନାମ ଥିବ କିନ୍ତୁ ତଥ୍ୟ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିବ ଯଥା- ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ନାମ, ପିତାଙ୍କ ନାମ, ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଠିକଣା, ଆଧାର ନମ୍ବର, ବ୍ୟାଙ୍କ ଜମାଖାତାର ତଥ୍ୟ ଇତ୍ୟାଦି । ଏହି ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ଥିବା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ନାମ ଭାଗ 'ଖ' ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବ । ଏତଦ୍ ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସବୁଜ ଫର୍ମରେ ଆବେଦନ କରିଥିବା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଯେଉଁମାନେ ଭୂମିହୀନ କୃଷି ଶ୍ରମିକ ଥିବେ ସେମାନଙ୍କର ନାମ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଚିଠା ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବେ ।

ହଁ । ତାଙ୍କୁ ସବୁଜ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରି ତା ସହିତ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ଓ ଆବଶ୍ୟକୀୟ କାଗଜପତ୍ର ସଂଲଗ୍ନ କରି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତରେ ଉପଲବ୍ଧ ସବୁଜ ବାକ୍ସରେ ଜାନୁଆରୀ ୨୫ ତାରିଖ ଠାରୁ ଫେବୃଆରୀ ୩ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ପକେଇବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ହଁ । ସେ ସବୁଜ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରି ଆବଶ୍ୟକୀୟ କାଗଜପତ୍ର ସଂଲଗ୍ନ କରି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତରେ ଥିବା ସବୁଜ ବାକ୍ସରେ ଜାନୁଆରୀ ୨୫ ତାରିଖ ଠାରୁ ଫେବୃଆରୀ ୩ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ହିତାଧିକାରୀ ତାଲିକାରେ ନାମ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ପକାଇବେ ।

ହଁ । ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି । ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଚିଠା ତାଲିକାରୁ ରାଜ୍ୟ / କେନ୍ଦ୍ର / ସରକାରୀ ଉଦ୍ୟୋଗରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ବା ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ତଥା ବଡଚାଷୀ, ଆୟକର ଦେଉଥିବା ଚାଷୀ, ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ଏକାଧିକ ସଦସ୍ୟ ଏବଂ ମୃତବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମ ବାଦ୍ ଦେବା କିମ୍ବା ଅଭିଯୋଗ ପାଇଁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ ନାଲି ଫର୍ମ ପୂରଣ କରି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଉପଲବ୍ଧ ନାଲି ବାକ୍ସରେ ଜାନୁଆରୀ ୨୫ ତାରିଖରୁ ଫେବୃଆରୀ ୩ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ପକାଇବେ ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରକାଶିତ ଭୂମିହୀନ କୃଷି ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଚିଠାତାଲିକା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଅଭିଯୋଗ / ବାଦ ପାଇଁ ନାଲି ଫର୍ମ ପୂରଣ କରି ତତ୍ ସହିତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ କାଗଜପତ୍ର ସଂଲଗ୍ନ କରି ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଉପଲବ୍ଧ ନାଲି ବାକ୍ସରେ ପକାଇବେ । ରାଜ୍ୟ / କେନ୍ଦ୍ର / ସରକାରୀ ଉଦ୍ୟୋଗରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ବା ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ତଥା ବଡ ଚାଷୀ, ଆୟକର ଦେଉଥିବା ଚାଷୀ, ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ଏକାଧିକ ସଦସ୍ୟ ଏବଂ ମୃତବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମ ଏହି ତାଲିକାରୁ ବାଦ୍ ପଡିବେ । ଏ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଯେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଅଭିଯୋଗ ପାଇଁ ନାଲି ଫର୍ମ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାନୁଆରୀ ୨୫ ତାରିଖ ଠାରୁ ଫେବୃଆରୀ ୩ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲୁରହିବ ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଚୂଡାନ୍ତ ତାଲିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ନାମମାତ୍ର ଚାଷୀଙ୍କ ଜମାଖାତାକୁ କାଳିଆ ଯୋଜନାର କୃଷି ପାଇଁ ସହାୟତା ରାଶି ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୧, ୨୦୧୯ ତାରିଖ ଠାରୁ ପ୍ରେରଣ କରାଯିବ ।

ପ୍ରଥମ ଚୂଡାନ୍ତ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶିତ ହେବାକୁଥିବା ଭୂମିହୀନ କୃଷି ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କର ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ ପାଇଁ ସହାୟତା ରାଶି ଫେବୃଆରୀ ୭ ତାରିଖ, ୨୦୧୯ ଠାରୁ ପ୍ରେରଣ କରାଯିବ ।

ଭୂମିହୀନ କୃଷି ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଚିଠା ତାଲିକା ସମସ୍ତ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ / ପ୍ରାଥମିକ କୃଷି ସମବାୟ ସମିତି ଓ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନରେ ଜାନୁଆରୀ ୨୫ ତାରିଖ ଠାରୁ ଫେବୃଆରୀ ୩ ତାରିଖ, ୨୦୧୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ହିତାଧିକାରୀ ଚିଠା ତାଲିକାରେ ଜଣେ ଭାଗ ଚାଷୀଙ୍କର ନାମ ନଥିଲେ ନାମ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ସେ ସବୁଜ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରି ଆବଶ୍ୟକୀୟ କାଗଜପତ୍ର ସଂଲଗ୍ନ କରି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତରେ ଥିବା ସବୁଜ ବକ୍ସରେ ଜାନୁଆରୀ ୨୫ ତାରିଖ ଠାରୁ ଫେବୃଆରୀ ୩ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ପକାଇବେ ।

ଭୂମିହୀନ କୃଷି ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଚିଠା ତାଲିକା ପ୍ରତି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ପ୍ରାଥମିକ କୃଷି ସମବାୟ ସମିତିରେ ଜାନୁଆରୀ ୨୫ ତାରିଖରୁ ଫେବୃଆରୀ ୩ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରକାଶିତ ହେବ । ଏହି ତାଲିକାରେ ଯଦି କୌଣସି ଭୂମିହୀନ କୃଷି ଶ୍ରମିକଙ୍କ ନାମ ନଥିବ ତେବେ ସେ ସବୁଜ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତରେ ଥିବା ସବୁଜ ବାକ୍ସରେ ପକାଇପାରିବେ ।

ବ୍ୟାଙ୍କ ଛୁଟି ଦିବସ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ସବୁ ଦିନରେ କାଳିଆ ଯୋଜନାର ଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଜମାଖାତାକୁ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରେରଣ କରାଯିବ ।

ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ହିତାଧିକାରୀ ସଂପୃକ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଯାଇ ତାଙ୍କ ଜମା ଖାତା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଜଣାଇବେ । ଏତଦ୍ ବ୍ୟତୀତ ସଂପୃକ୍ତ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ନୋଡ଼ାଲ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଜଣାଇବେ ।

କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ସହାୟତା ପାଇଥିବା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସନ୍ତାନ / ସନ୍ତତିମାନେ ସରକାରୀ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ / ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବୃତ୍ତିଗତ / ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ଲାଭ ପାଇଁ କାଳିଆ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ପାଇବେ ।

ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ସରକାରୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ / ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ / ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଯେ କୌଣସି ବୃତ୍ତିଗତ / ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଯଥା:- ବି.ଇ. / ବି.ଟେକ୍. / ଏମ୍.ବି.ବି.ଏସ୍ / ବି.ଡି.ଏସ୍ / ବି.ସି.ଏ./ ବି.ଏଚ.ଏମ.ଏସ୍ / ବି.ଏ.ଏମ୍.ଏସ୍ / ବି.ଫାର୍ମା / ବି.ଏଚ.ସି (ନର୍ସିଂ) / ବି.ଏସ୍.ସି (ଏଗ୍ରିକଲଚର) / ବି.ଏସ୍.ସି (ହର୍ଟିକଲଚର) / ବି.ଭି.ଏସ୍.ସି / ପଲିଟେକ୍ନିକ୍ / ଆଇ.ଟି.ଆଇ. ଇତ୍ୟାଦି ଶିକ୍ଷାଲାଭ ପାଇଁ "କାଳିଆ ଛାତ୍ରବୃତି” ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ।

କାଳିଆ ଯୋଜନା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଯେଉଁ ସନ୍ତାନ ସନ୍ତତି "କାଳିଆ ଛାତ୍ରବୃତି” ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଯୋଗ୍ୟତା ପୂରଣ କରୁଥିବେ ସେମାନେ ଅନ୍ଲାଇନ୍ ଆବେଦନ ପଦ୍ଧତି ଙ୍ଗଙ୍ଗଙ୍ଗ.ଳବକ୍ଷସବ.ମକ୍ଟ.ସଦ୍ଭ/ଗ୍ଦମଷକ୍ଟକ୍ଷବକ୍ସଗ୍ଦଷସକ୍ଟ୍ର କୁ ଲଗଇନ୍ କରି ଆବେଦନ କରିବେ ।

"କାଳିଆ ଛାତ୍ରବୃତି” ଆବେଦନ ପାଇଁ ନିମ୍ନଲିଖିତ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ତଥ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ।

  • (କ) ସ୍ଥାୟୀ ବାସିନ୍ଦା ଠିକଣା
  • (ଖ) ଛାତ୍ର / ଛାତ୍ରୀଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କ ଜମାଖାତାର ପ୍ରଥମ ପୃଷ୍ଠାର ନକଲ (ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କର ନାମ, ବ୍ୟାଙ୍କ ଜମାଖାତାର ନଂ, ଆଇ.ଏଫ.ଏସ୍.ସି. କୋର୍ଡ)
  • (ଗ) ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନର ବିଷଦ ତଥ୍ୟ
  • (ଘ) ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କର ଆଧାରକାର୍ଡ ନଂ
  • (ଙ) ପିତାମାତାଙ୍କର ଆଧାରକାର୍ଡ ନଂ

"କାଳିଆ ଛାତ୍ରବୃତି” ଯୋଜନାରେ ଜଣେ ଛାତ୍ର / ଛାତ୍ରୀ କଲେଜ / ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନର ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଫି, ହଷ୍ଟେଲ ଫି ଓ ମେସ୍ ଖର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ପଡୁଥିବା ରାଶି ପାଇବେ ।

"କାଳିଆ ଛାତ୍ରବୃତି” ଯୋଜନାର ଛାତ୍ରବୃତି ରାଶି ଛାତ୍ର / ଛାତ୍ରୀଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କ ଜମାଖାତାକୁ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରେରଣ କରାଯିବ ।

ହଁ, ଜଣେ ଛାତ୍ର / ଛାତ୍ରୀ ସରକାରୀ କଲେଜ / ବୈଷୟିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ (ନିୟମିତ କୋର୍ସ)ରେ ପାଠ ପଢୁଥିବେ ତେବେ "କାଳିଆ ଛାତ୍ରବୃତି” ଯୋଜନାରେ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଥିବା ଛାତ୍ରବୃତି ରାଶି ଯଥା ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଫି, ହଷ୍ଟେଲ ଫି ଓ ମେସ୍ ଖର୍ଚ୍ଚ ପାଇବେ ।